درباره ما

درباره کنگره بین المللی بزرگداشت علامه میرحامدحسین لکهنوی (رحمه الله) بیشتر بدانید...

بسم الله الرحمن الرحیم

شناسایی و معرفی عالمان برجسته و مجاهدان تلاشگر در مسیر احیای معارف اهل بیت علیهم السلام یکی از راهکارهای مهم برای ترویج امر امامت ائمه علیهم السلام است. این مهم علاوه بر نشر معارف، به معرفی الگوهای شایسته برای طالبان علم و فضیلت نیز کمک می­نماید.

یکی ازعالمان مجاهد و اثرگذار در تاریخ معاصر شیعه، علامه میرحامد حسین لکهنوی رحمه الله است که با وجود آثارارزشمندی که از ایشان به ویژه در موضوع امامت به جای مانده است، شخصیت و آثار وی آن گونه که شایسته است برای جامعه معرفی نشده است.

بر همین اساس در سال ۱۳۹۲ جمعی از اساتید و پژوهشگران عرصه امامت، گرد هم آمدند تا در قالب کنگره­ای بین المللی، ضمن احیای آثاربه پژوهش و نگارش مقالات و کتب مرتبط با معرفی این شخصیت برجسته بپردازند.

گرچه در تصمیم­ گیری­های اولیه بنابر این بود این کنگره در فرصتی کوتاه برگزار شود، لکن به دلائلی مانند دیریاب یا نایاب بودن نسخه­های آثار مرحوم علامه، محدودیت پژوهشگران توانمند در این خصوص و لزوم تربیت پژوهشگر و همچنین محدود و مختصر بودن منابع پژوهشی، زمان برگزاری کنگره به تاخیر افتاد و اینک پس از گذر زمان و تلاشهای دبیرخانه این کنگره، طی سفرهای متعدد به هندوستان، شهر لکهنو، حیدرآباد و گفت و شنود با متخصصان ، اساتید و دست اندرکاران و برگزاری کارگاهها و نشستهای مربوطه، این موانع برطرف گردید و مقدمات برگزاری کنگره در آینده­ای نزدیک فراهم شد.

با گذر زمان و انصراف برخی از مجموعه های همکار در این زمینه، اینک دبیرخانه کنگره بین المللی بزرگداشت علامه میرحامد حسین لکهنوی رحمه الله، به ریاست جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدتقی سبحانی دربنیاد بین المللی امامت مستقر شده و به کار خود ادامه می­دهد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی سبحانی در بزرگداشت میرحامد حسین

مراکز همراه با بنیاد بین المللی امامت در برگزاری این همایش عبارتند از:

۱. بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی علیه السلام

۲. دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در هند

۳. مؤسسه معارف اهل بیت علیهم السلام

۴. موسسه کتابشناسی شیعه ۵. جامعه المصطفی العالمیه

۶. عتبه عباسیه علیه السلام

۷. عتبه علویه علیه السلام

۸. مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام

۹. معاونت پژوهش حوزه های علمیه قم

۱۰. پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

۱۱. سازمان کتابخانه ­ها ، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی

۱۲. مرکز بین المللی میکرو فیلم نور​

پیمایش به بالا