وقتی شیخ آقابزرگ تهرانى، عظمت میرحامد حسین را توصیف می‌کند

چکیده: شیخ آقابزرگ تهرانی صاحب طبقات الاعلام الشیعه کلمات و توصیفات عطرآگینى درباره علامه میرحامد حسین لکهنوی رحمه‌الله دارد

شیخ آقابزرگ تهرانى

شیخ آقابزرگ تهرانى در سال ۱۲۹۳ هجرى در تهران و محله پامنار به دنیا آمد، او که در سال ۱۳۱۳ هجرى براى تکمیل تحصیلات به عراق رفته بود، از فقهاى بزرگی چون شیخ الشریعة اصفهانى، سیدمرتضى کشمیرى، سید عبدالحسین شرف‏الدین و…

اجازه نقل حدیث دریافت کرد و عالمان نامدارى مانند محمدحسن مظفر، عبدالحسین حلّى، شیخ عباس قمى… از وى اجازه حدیث گرفتند.

علامه تهرانى(ره) از شاگردان ممتاز آخوند خراسانى به شمار مى‏‌آمد.

پس از درگذشت آخوند در سال ۱۳۲۹ هجرى به کمک استادش سیدحسن صدر، به تألیف اثر ارزشمند «الذّریعة» پرداخت،

به کشورهاى مختلف سوریه، مصر، فلسطین و… سفر کرد و براى گردآورى اطلاعات و محتواهای مناسب و لازم، به کتابخانه‌‏هاى مختلف رفت.

طبقات أعلام الشیعة، نقباء البشر، هدیة الرازى، مصفىّ المقال و… از دیگر آثار این سیره‌‏نویس و رجالى بزرگ است.

شیخ آقا بزرگ، در سال ۱۳۸۹ هجرى، در نجف اشرف دیده از جهان فرو بست.

وى، کلمات و توصیفات عطرآگینى درباره علامه میرحامد حسین لکهنوی رحمه‌الله دارد

که استاد محمد رضا حکیمى آن را بدین‏‌گونه به پارسى برمى‌‏گرداند:

از بزرگ‏ترین متکلمان و عظیم‏ترین عالمان متبحر شیعه در اوایل این سده… عالمى پرتتبع و پراطلاع بود و محیط بر آثار و اخبار و میراث علمى اسلامى.
او در این تتبع و احاطه به مرتبه‌‏اى رسید که هیچ کس از معاصران او و متأخران، بلکه بسیارى از عالمانِ قرون پیشین نیز به پایه او نرسیدند.
همه عمر خویش را به بحث و پژوهش در اَسرار اعتقادات دینى و حراست اسلام و مرزبانى حوزه دین راستین بگذرانید.
من در سده ‏هاى اخیر کسى را نمى‌‏شناسم که در این راه چونان او جهاد کرده و کوشیده باشد و همه چیز خویش را در راه استوارى حقایق مسلم دینى از دست داده باشد.
چشمِ روزگار، در سرتاسر آبادى‌‏ها و اعصار، در پژوهش و تتبّع، در فراوانى اطّلاع، در دقت نظر و هوش، در حفظ و ضبط مطلب، کسى چنان او ندیده است.

 

علامه میرحامد حسین در طبقات اعلام الشیعه

قدر زر زرگر شناسد (بخش۲)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسلایدر

زیاده از بحارالأنوار

علامه میرحامد حسین لکهنوی در موارد مختلفی از یادداشت‌ها، مکاتبات و آثار علمی خود، از مرحوم علامه مجلسی رحمةالله‌علیه (۱۰۳۷ – ۱۱۱۰ق.) یاد می‌کنند.

اسلایدر

سیری در آثار علامه میرحامد حسین(۲)

مشهورترین اثر بر جای مانده از علامه، “عَبَقاتُ الاَنوار فی اِمامَة الاَئمةِ الاَطهار” است که در رد باب امامت کتاب “تحفه اثنی عشریه” عبدالعزیز دهلوی نگاشته شد.

اسلایدر

سیری در آثار علامه میرحامد حسین(1)

علامه میرحامد حسین در طول عمر با برکت خود آثار گوناگونی به جای گذاشت که عمده تألیفات وی درموضوعات متنوع، در دفاع از مذهب شیعه و پاسخ به ردیه‌هایی که بر ضد شیعه نگاشته شده بود اختصاص یافت.

اخبار و اطلاعیه‌ها

نشست علمی با موضوع «کلام در مدرسه لکهنو، ریشه‌ها و اندیشه‌ها» برگزار شد

به همت دبیرخانه کنگره بین‌المللی بزرگداشت علامه میرحامد حسین لکهنوی با همکاری پژوهشکده فلسفه و کلام پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، نشست «کلام در مدرسه لکنهو، ریشه‌ها و اندیشه‌ها» برگزار شد.

اسلایدر

از میر حامد تا حسین«علیه السلام»

با سیری در کتب و خاطراتی که از علامه میر‌حامد حسین لکهنوی رحمه‌الله به جای مانده است، نه تنها با عالمی سخت کوش آشنا می¬شویم، بلکه آنچه از زندگانی ایشان منعکس می شود و ذهن و دل خواننده و شنونده را مجذوب و درگیر می‌کند، عشق و علاقه علامه به اهل بیت علیهم‌السلام به ویژه سیدالشهداء علیه‌السلام است

پیمایش به بالا